Nagytábor

Egyesületünk 11. táborát Pécsváradra szerveztük meg július 8-14. között. Ez az év legfontosabb rendezvénye melyen ezúttal is több mint 100-an vettek részt. A kisebb távolság tette lehetővé, hogy első napon kedden délután Pécs Árpádtetőről indulva kerékpárral mintegy 50-en 25 km-ert letekerve érjük el a várat és fél 6-kor képletesen mondva el is foglaljuk azt. Az első este a várral ismerkedtünk egy gyertyafényes bejárás kapcsán.

Pécsváradon Szent István király alapított apátságot 998-ban, melyet 1015-ben alapítólevéllel látott el. Az apátság a török kiűzése után uradalmi központként működött, jelenleg múzeum, szálloda és étterem. Az altemplomban található 1158-ban készült freskó, mely az Árpád-kori művészetünk egyik legkorábbi emlékeke. 998-ban Szent István az udvarházat az egyháznak adományozta. A monostort várszerűen megerősítették, innen kapta a település a nevét: Várad, Pécsvárad. A barokk kor építészeti elemeit orzi a kovácsműhely,melynek emeletén Kígyós Sándor állandó kiállítása látható. Az államalapítás-kori monostor emeleti szintjén ma reprezentatív termek szolgálnak konferenciák, esküvők, ünnepségek, koncertek céljára.

 Másnap délelőtt hőspróba várt a gyerekekre, ami az egyik kedvenc programjuk volt. Majd kora délután a tűző napsütésben mintegy 60-an vágtunk neki egy 15 km-es gyalogtúrának. Az útvonal Pécsvárad – Réka-völgy – Réka-vár – Mecseknádasd volt. Mind a kicsik, mind a nagyok megfáradva értek be Mecseknádasra, ahol az Árpád-kori templomban egy rövid ének után levonultunk a faluba és átadtuk magunkat a testi táplálékok ízlelgetésének. Így a felnőttekre borkostolás és finom csülkös hús várt. Estig voltunk itt, majd autókkal indultunk hazafelé a szállásunkra. Minden este egy csoport vállalta a gyerekmesét és az ima bemutatását. Nagy szerencsénkre a várárok különböző helyei adtak alkalmas helyet erre az esti programra.

Csütörtökön a jobb erőben lévőkre csaknem 60 km-es kerékpártúra várt. A reggeli után indult el egy nagy csapat kerékpárral Pécsvárad – régi 6-os út – Jéger-csárda – Erdősmecske – Véménd felé. Az erdei kanyargós utak próbára tették a fiataljaink fizikai erejét, de két óra alatt Erdősmecskére értünk, ahol a templomban egy rövis ismertető után énekeltünk közösen egyet és már indultunk is tovább, ki bicajjal, ki kocsival Véméndre. Itt az általános iskolában finom ebéddel vártak minket. Levezetésképpen egy falumúzeumot, egy mézeskalács készítőt és végül a fagyizót is meglátogattuk, ahol 144 gombóc fagyit ettünk meg. A bátrabbak Pécsváradig tekertek vissza, aki pedig fáradt volt, az autóval jött vissza a szálláshelyre. Útközben Fekedre is bementünk, ahol másfél két órát töltöttünk el a Laki birtokon és a környékén. Aki még ezután is bírta, az a Dombai-tó hűs vizében fürödhetett meg, ami a táborhelytől néhány km-re volt csak.

Pénteken délelőtt sportprogram és hőspróba várt a táborlakókra. A métázás a közeli sportpályán izgalmas pillanatokat hozott. Ebéd után Zengővárkonyba tekertünk el, ahol a Szalma múzeumot, a Tojás múzeumot nézhettük meg, majd egy kedves család finomságokkal és borkóstolóval várt bennünket. Innen kerékpárral tekertünk vissza Pécsváradra, de útközben meglátogattunk egy hagyományőrző egyesület telephelyét a közelben. Ők az ősi magyar kultúrát mutatták be egy jurtában, majd az ősi magyar fegyvereket próbálhattuk ki.  Estére koncertet szerveztünk, melyen a zenét művelő táborlakók mutathatták be, hogy mit tudnak.

Szombaton Püspökszentlászlóra látogattunk el, ki biciklivel ki kocsival. Itt délben találkoztunk Udvardy György püspök úrral, aki néhány kedves szóval köszöntött bennünket, majd jóízűen fogyasztottuk el a gulyáslevest. Délután többen visszatekertek bicajjal Pécsváradra és fürödtek közben a tóban, a többiek pedig kerékpárral nekivágtak a Diós-kút – Cigány-hegy útvonalnak. Az erdei biciklizés ismét a fizikai erőpróbát helyezte előtérbe. Délután ért vissza a csapat a várba.

Vasárnap a pécsváradi katolikus templomban szentmisén szolgált a közösségünk, a misét Bíró László tábori püspök úr tartotta. A közös ebéd után a csendes pihenő alatt a püspök úr színes előadását hallgathattuk végig. Este az ünneplésé volt a főszerep. Itt köszöntöttük az ünnepelteket és köszöntük meg a tábor szervezőinek ezt a pár napot.

Hétfőn a reggeli pakolás után indultunk hazafelé. A tábor résztvevőit a szállás-koszt költségek terhelték, az eszközök-, kellékek és a tábori programok költségeit (összesen 145 e Ft) egyesületünk fizette ki. (IA)

Címke: