Ormánsági nyári nagytábor július 22-26. között, 23 család részvételével

A Gesztenyés Közösség a Borostyán Egyesület támogatásával 2019 július 22-26-a között  Sellyén a az AM DASzK, Sellyei Mezőgazdasági Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumában a kollégium területén szervezte hagyományos nyári táborát.

Az elősorban nagycsaládos táborozók a tábori hét során legkevesebb 54-en voltak, a legmagasabb résztvevői létszám pedig 73 fő volt.

A program szervezése során kiemelt figyelmet igyekeztünk fordítani arra, hogy a gyermek –és felnőttprogramok a családok együttlétét szolgálják, de legyen lehetősége a gyermekeknek és a felnőtteknek saját programokon is részt venni.

Ezért a táboron átívelő alábbi szabad programok kerültek megszervezésre:

kézműveskedés, társasjátékok, sportolás: foci-, kosár-,röpi-,ping-pong, tollas bajnokságok, pihenés, páros beszélgetés, házaspárok útjának bejárása.

Ki kell emeljük, hogy mind az étkezés területén, mind a sportolási lehetőségek biztosításában az iskola munkatársai messzemenően figyelembe vették az egyéni és közösségi igényeket, hálásak vagyunk feléjük a felénk áradó figyelmességükért.

A tábor szervezésében közvetlenül részt vett az iskola igazgatója mellett a város polgármesetere, akik javaslatokkal, kedvezmények biztosításával segítették a tábor létrejöttét és lebonyolítását.

A tábori programok a következőképpen alakultak.

Július 22-e, hétfő.

A résztvevők megérkezése a táborba, a már előre kijelölt szobák elfoglalása. A Házaspárok Útjának állomásai (a Schönstatti Családmozgalom ötlete alapján) a tábor mellet elhelyezkedő Arborétum területére kerültek ki. Az állomások bejárására, a közös beszélgetésekre, imára egész héten lehetőségük volt a táborban résztvevő családoknak. Délután Pálfai László az Ormánságról szóló előadását hallgathattuk, tekinthettük meg, ami rendkívül izgalmasan és közérthetően mutatta be a tájegység kulturális és természeti értékeit. A vacsora után az évfordulós résztvevők köszöntése kezdődött, ami mindennapos program volt. Sok nevetéssel, jókedvvel zajlottak a köszöntés eseményei és nem mellesleg finom süteményeket ehettünk. Minden este esti mesét tartottunk a gyerekeknek, élőszereplős előadásokon felnőttek, gyerekek együtt szerepeltek. Este a Barátnők című filmet a felnőttek, az Igazi csodát pedig a gyerekek nézték meg. A felnőtt filmvetítést beszélgetés zárta.

Július 23-a, kedd.

A reggeli zenés ébresztő után minden nap lehetőség volt Kuti Ági által vezetett reggeli tornán részt venni.

A következő program biciklis kirándulás volt Markócra, ahol egy helyi „tündérkertet”, azaz a honos gyümölcsökből összeállított több hektáros ültetvényt tekinthettünk meg Lantos Tamás, a kert gazdája, egyben az Ormánságért Alapítvány elnöke vezetésével.

A csapat egy része a Dráva felé vette az irányt és annak érintésével kerekezett vissza a táborba, a társaság másik fele pedig a már megismert úton tért vissza.

Délután Lankó József alsószentmártoni plébánossal folytattunk beszélgetést az ormánsági falvak szociális és társadalmi helyzetéről a cigányság pasztorációjáról. Vacsora után csatlakozott a beszélgetéshez Ambrus László a Máltai Szeretetszolgálat sellyei körzetének munkatársa, akivel elsősorban a hátrányos helyzetben lévő tanulók oktatási kérdéseiről esett szó.

Az esti ima és a köszöntések után Kovács István gyűjtötte be a gyerekek által a nap során készített rajzokat és a gyerekrajzverseny minden résztvevőjét édességekkel jutalmazta. Ez a lehetőség szintén mindennapossá vált a tábor életében.

Július 24-e, szerda.

A reggeli ima és testmozgás után Szaporcára, az Ősdráva Központba tettünk autós kirándulást.

A látogatás során vezetést kaptunk a tárlat megismeréséhez és kisebb kirándulsáokat tettünk a park területén. A gyerekek különösen örültek a helyi állatfajták egyedeivel való találkozásoknak.

Délután Drávaszabolcsról két részletben hajókiránduláson vettünk részt, a csapat egyik fele a Dráván hajózott, addig a másik fele az ártéri erdőt ismerhette meg vezető segítségével. A hajózás látványosságai közé tartozott a kormorántelep megtekintése és a társaság egyik része sasokkal is találkozhatott.

A köszöntések, imádság után a felnőttek esti programja a PÁRsuli volt, ahol a Házasságok Útja bejárásán született gondolatokat osztották meg játékos formában egymással a házaspárok. Az eddigiek során született állomásokhoz kapcsolódó elmélkedések is megosztásra kerültek.

Július 25-e csütörtök.

Az ébresztés és reggeli imádság után a sellyei arborétumot járhattuk be vezető segítségével. Megállapíthattuk, hogy kincsekben bővelkedő országban élünk!

Ezek után Egészségnap keretében Beretczky Viki tartott életmód előadást, majd ebéd után Drávaiványiba tettünk biciklis túrát. A kazettás templomban Pálfai Lacitól kaptunk részletes tájékoztatást az ormánsági reformátusságról.

A gyerekrajzok átadása után vezetett imádságon vehettünk rész Hamburger Gyurival. Adott szentírási szakaszt elmélkedhettünk át szemlélődő imádság segítségével.

Július 26-a péntek.

Sportnapot szerveztünk az egész napos mozgás igényével. A felnőtt-gyerek csapatok összecsapásai a tornateremben zajlottak. Arnold Péter a természetes mozgásformákról és a gerinctornáról tartott tájékoztatót a számunkra, majd a sellyei strandra mentünk fürdeni.

Az este során a moldvai táncházzal búcsúztunk a tábortól.